Przedłużanie rzęs – zabieg pod lupą!

Informacje krążące po internecie o zabiegu przedłużania rzęs to jeden wielki chaos. Nie znalazłam żadnego rzeczowego artykułu, który przekazałby informacje dotyczące tego zabiegu od A do Z. Gdybym była klientką, która miałaby ochotę przedłużyć sobie rzęsy to byłabym zmuszona wybrać się na zabieg w ciemno – a tego nie lubię. Dlatego podzielę się z Tobą moją wiedzą oraz spostrzeżeniami (z perspektywy stylistki rzęs) kolekcjonowanymi przez kilka ostatnich lat.

 

Przedłużanie rzęs – co to takiego?
To nic innego jak doklejenie do jednej, naturalnej rzęsy – sztucznej pojedynczej rzęsy lub kilku złożonych w kępkę.

Metody przedłużania rzęs
Metod przedłużania rzęs jest wiele, ale podstawowe dzielą się na rzęsy 1:1 i rzęsy objętościowe. Metoda 1:1 polega na przyklejeniu JEDNEJ rzęsy sztucznej do JEDNEJ naturalnej. Metody objętościowe polegają na przyklejeniu od 2 do KILKU rzęs sztucznych do JEDNEJ naturalnej. W przypadku objętości możemy wyróżnić metody 2D (2 rzęsy sztuczne, do JEDNEJ naturalnej), 3D (3 rzęsy sztuczne, do JEDNEJ naturalnej), 4D… itd. W przypadku dużych objętości można się spotkać z nazwami Hollywood effect lub Russian style.

Rodzaje rzęs
Rzęsy dzielimy na naturalne (z włosia norki syberyjskiej) i syntetyczne (z poliestru). Pośród rzęs syntetycznych najczęstszy podział z jakim możemy się spotkać to tzw. MINK (rzęsy matowe, bardziej przypominające naturalne) i SILK (mocno błyszczące, przez co wyglądają na oku mniej naturalnie). Przykro mi, ale niestety takie cuda jak rzęsy jedwabne, czy kaszmirowe nie istnieją – nazwa ta jest zwykłym chwytem marketingowym. Tak nazwane rzęsy są wykonane z tego samego poliestru co pozostałe syntetyczne. Nazwy typu „jedwabne” czy „kaszmirowe” mogą jedynie informować stylistkę o różnicach w przekroju rzęsy syntetycznej, grubości jej nasady, kolorze, stopniu nabłyszczenia itd. dlatego mogą się one wizualnie różnić, ale absolutnie nie są one naturalne.

„A moja stylistka zrobiła mi Norki za stówkę” – bzdura. Rzęsy pozyskiwane z norek są drogie, dlatego stylizacje tymi rzęsami również będą drogie. Jeśli zrobiłaś (ponoć) norki i wydałaś jakieś 200zł to na pewno to norki nie były. Jak to sprawdzić? Prosta sprawa! Po pierwsze żeby włos norki stał się ładną rzęsą musi być termicznie podkręcony. Dlatego w trakcie noszenia rzęsy po jakimś czasie mogą się wyprostować. Po drugie jak to włos – norka nasiąka wodą, dlatego po kąpieli rzęsy będą tak samo mokre jak włosy na głowie i trzeba będzie je osuszyć ręcznikiem. Po trzecie, jeśli znajdziesz gdzieś rzęsę z norki która ci wypadła – podpal ją. Jeśli jest naturalna – będziesz czuć zapach spalonego włosa, jeśli jest sztuczna – po prostu stopi się jak plastik. Jeśli decydujesz się na norki pamiętaj o tym, że mogą się po jakimś czasie wyprostować, założenie rzęs będzie sporo kosztowało i najważniejsze – na oczach nosisz elementy zwierzęcia, które zostało zabite, żeby zrobić z niego rzęsy. Jeśli kiedykolwiek usłyszałaś, że rzęsy robione są z włosia, które wypadło podczas czesania norki – to wiedz, że marketingowcy Cię świetnie wkręcili.

 

Skręt rzęs
Skręt rzęsy to łuk który widzimy patrząc na rzęsę z boku. Wyróżnionych jest kilka podstawowych skrętów rzęs: J, B, C, D, L oprócz tego na rynku są jeszcze rzęsy typu CC lub DD, które są po prostu wariacjami na temat mocnych skrętów. Patrząc w kolejności J, B, C, D idziemy od rzęs najbardziej prostych do najbardziej skręconych. Natomiast rzęsy typu L patrząc od boku przypominają dokładnie tę literę, czyli są złamane pod kątem 90 stopni.

Grubość rzęs
Na rynku dostępnych jest wiele grubości rzęs oznaczanych numerkami 0,05; 0,07; 0,1; 0,12; 0,15; 0,18; 0,20; 0,25 (od najcieńszych do najgrubszych). Oprócz podanych przeze mnie grubości mogą wystąpić jeszcze cieńsze rzęsy, lub grubości występujące pomiędzy podanymi numerami. Oferty sklepów się cały czas zmieniają i nowości rzęsowych przybywa. Rzęsy 0,05-0,1 stosowane są do metod objętościowych, 0,1-0,15 do metody 1:1. Niektóre stylistki stosują jeszcze rzęsy 0,18 do metody 1:1. Nie jest to błędem jeśli klientka ma mocne i grube naturalne rzęsy. Jeśli chodzi o grubości 0,20 i 0,25 były stosowane, kiedy zabieg przedłużania rzęs wchodził na nasz rynek, natomiast obecnie używanie ich do codziennych stylizacji jest niezgodne ze sztuką (są grube, wyglądają bardzo sztucznie – plastikowo, są zbyt dużym ciężarem dla naturalnych rzęs).

Długość rzęs
Długości rzęs zaczynają się na 6mm (możliwe, że gdzieś dostępne są krótsze) a kończą na…(x)mm? W moich pracach nigdy nie zastosowałam rzęs dłuższych niż 13mm (nawet tę długość stosuję bardzo sporadycznie). Najczęściej używam maksymalnie 12mm. Dlaczego? Bo dłuższe rzęsy często wyglądają nieestetycznie. Kiedy przedłużanie rzęs pojawiło się na rynku Panie chciały, żeby było widać przede wszystkim ich rzęsy (zabieg ten był wtedy znacznie droższy, dlatego klientki chciały by ich rzęsy były widoczne z daleka) – musiały być grube, plastikowo-błyszczące i teatralnie długie. Obecnie chcąc uzyskać mocny efekt nie idzie się w grubość ani długość rzęs – a w ilość – Hollywood effect / Russian style.

Podstawowe stylizacje oka
Efekt naturalny, Casual, Kocie oko, Otwarte oko – to podstawowe stylizacje, które każda stylistka powinna znać. Różnią się one ułożeniem długości rzęs na powiece.
Efekt naturalny charakteryzuje się użyciem krótszych rzęs od wewnętrznego kącika oka do jego połowy, od połowy oka długość delikatnie wzrasta, w 3/4 oka użyte są najdłuższe rzęsy, które w drodze do zewnętrznego kącika się skracają.
Casual – stopniowe zwiększanie długości od wewnętrznego kącika do 3/4 oka, od 3/4 oka do zewnętrzego kącika delikatne skrócenie długości.
Kocie oko – rzęsy krótsze od wewnętrznego kącika do środka oka, stopniowe zwiększenie długości od środka oka do 7/8 oka, w 7/8 oka użyte najdłuższe rzęsy, do zewnętrznego kącika delikatne zmniejszenie długości.
Otwarte oko – stopniowe zwiększanie długości od wewnętrznego kącika do środka oka, na środku oka najdłuższe rzęsy, stopniowe zmniejszanie długości do zewnętrznego kącika.
Wyklejenie całej powieki za pomocą jednej długości rzęs jest błędne – takie stylizacje wykonują tylko pseudostylistki! Dla stworzenia schludnej stylizacji istotne jest wykorzystanie min. 4 długości rzęs. W przypadku stylizacji „kocie oko” należy użyć nie mniej niż 6 długości rzęs. Przy każdej stylizacji w wewnętrznym jak i zewnętrznym kąciku oka należy zastosować krótkie rzęsy.

Poniżej przedstawiam szkice, które mniej więcej obrazują efekty:

 

Teraz, kiedy już jesteś znawczynią produktów do przedłużania rzęs oraz znasz różnicę pomiędzy rodzajami stylizacji przeprowadzę Cię przez zabieg przedłużania rzęs – omawiając po kolei każdy krok.

Zabieg w czterech krokach:

1. Wypełnienie ankiety/przeprowadzenie wywiadu – wykluczenie przeciwwskazań.
Zanim stylistka rozpocznie wykonywanie stylizacji najpierw jej obowiązkiem jest przeprowadzenie wywiadu, a Twoim wypełnienie ankiety przed-zabiegowej. W ankiecie będą znajdowały się informacje na temat przeciwwskazań do zabiegu oraz zgoda na wykonanie zabiegu. (Przeciwwskazania świetnie opisane są tu: >PRZECIWWSKAZANIA< ) W mojej ankiecie również znajduje się zgoda na użycie zdjęć przed i po aplikacji w celach marketingowych (wyrażenie zgody jest dobrowolne) oraz informacje na temat prawidłowego „obchodzenia się” z rzęsami po zabiegu, częstotliwości uzupełnień aplikacji i zagrożeń wynikających z niestosowania się do zaleceń pielęgnacyjnych (tę kartkę klientka dostaje ode mnie do domu).

2. Wykonanie fotografii i indywidualne dobranie stylizacji
Po wykluczeniu przeciwwskazań do zabiegu następuje konsultacja z klientką dotycząca stylizacji oka. Stylistka pyta klientki o to jaki efekt jej się podoba oraz czego nie lubi. Po demakijażu sprawdzona zostaje kondycja naturalnych rzęs klientki (ich naturalna grubość, długość, skręt). Wykonana zostaje również fotografia pomagająca przeanalizować budowę oka. Na podstawie zebranych danych zaproponowana zostaje stylizacja, która będzie prezentowała się najlepiej.

3. Etap aplikacji rzęs
Po ułożeniu się klientki na fotelu (pozycja leżąca – na plecach) następuje odseparowanie górnych rzęs od dolnych – na dolną powiekę przyklejony zostaje specjalny płatek. Kolejno następuje dokładne wyczyszczenie rzęs oraz przejście do etapu doklejania rzęs. Po zakończonym zabiegu stylistka zdejmuje płatki do separacji z oczu oraz układa rzęsy klientki za pomocą szczoteczki. Klientka może otworzyć oczy – zabieg został zakończony.

4. Udzielenie informacji na temat pielęgnacji domowej
Po zakończeniu zabiegu zostaniesz poinformowana jak należy dbać o rzęsy, żeby cieszyć się nimi jak najdłużej. Jeśli nie jesteś czegoś pewna – pytaj! Jak wspomniałam w punkcie 1 – te informacje klientka dostaje ode mnie również do domu, na piśmie.

Czas

Czas trwania zabiegu zależny jest od wielu czynników: wybrana metoda, ilość naturalnych rzęs klientki, tempo pracy stylistki itp. itd. Powiedzmy, że zabieg może trwać od 1,5h do 3h.

Cena

Cena uzależniona jest przede wszystkim od lokalizacji taka sama aplikacja rzęs w małej mieścinie będzie kosztowała znacznie mniej niż w stolicy. Różne ceny będą u stylistki, która stale się doszkala i doskonali pod okiem mistrzów oraz u „Pani Krysi”, która rzęsy robi od 10 lat tak samo i nie słyszała, że już grubości 0,25 się nie stosuje.

„A moja bratowa robi mi w domu za 50zł, wy macie za drogo!” – ok, niech robi, ale nie wymagaj, żeby tyle liczyła Ci stylistka w salonie, bo twoja bratowa nie płaci czynszu, prądu, ZUS-u, podatku… itp. itd.

Oprócz wszystkich kosztów – pomyśl nad tym, że stylistka siedzi przy tobie ok. 2h zgarbiona wpatrując się mikroskopijne elementy przy mocnym, sztucznym świetle – dając zarobić fizjoterapeutom i okulistom, dlatego ty daj zarobić jej. Uważam, że poniżej kwoty 150zł za najprostszą, ale prawidłowo wykonaną aplikację schodzić się nie powinno. To jest moje zdanie, nie wszyscy muszą się z nim zgadzać.

Mam nadzieję, że rozwiałam wszelkie wątpliwości dotyczące tego zabiegu, dajcie znać czy chcecie więcej tego typu postów dotyczących różnych zabiegów „pod lupą”!

14 Comments

    1. Dziękuję! :) Co do krótko… starałam się jak najkrócej, ale łatwe to nie jest bo informacji jest cała masa ;) Następny wpis powinien się pojawić w następnym tygodniu :)

  1. Ja z reguły nie pisze komentarzy, natomiast artykuł bardzo mi się podobał, czekam na kolejny, chyba będę fanką 😁 jeśli coś mogę podpowiedzieć to z przyjemnością poczytalabym o klejach i ich numeracjach oraz pensetach.

  2. Ja z reguły nie pisze komentarzy, natomiast artykuł bardzo mi się podobał, czekam na kolejny, chyba będę fanką 😁 jeśli coś mogę podpowiedzieć to z przyjemnością poczytalabym o klejach i ich numeracjach oraz pensetach😍

    1. Dziękuję :) cieszę się, że tekst Ci się podoba :) Opisy zabiegów, które tu wrzucam skierowane są głównie do klientek, które będą z nich korzystać. Wiedza na temat rodzajów klejów oraz pęset klientkom jest niepotrzebna, także obawiam się, że tego tematu poruszać nie będę. Ale mimo wszystko zapraszam na drugą część w następnym tygodniu. Pozdrawiam :*

  3. Nie do konca zgodzę sie z rzesami kaszmirowymi..byc moze bzdura ale przez dotyk czuć ,ze sa lżejsze (byc moze pocięte wzdłuż i wszerz)wyprofilowane na płasko ale byc moze zrobili do tego tylko nazwe ,,kaszmir,,

  4. Zrobiłam rzęsy.Wydaja mi się za długie i za gęste?czy przy uzupełnianiu można zmienić długość i gęstość?żeby od początku nie robić i płacić od nowa?

    1. Musisz zapytać stylistki u której wykonywałaś rzęsy ;) Generalnie większość stylistek się na to zgadza i można stopniowo podczas uzupełniania przechodzić na inną metodę. Wiadomo, że po uzupełnieniu efekt nie będzie w 100% taki jakby był zrobiony od zera, ale już kolejnym razem spokojnie można to uzyskać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *